ÜNİP | KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

ÜNİP | KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ Tarihçe


 

Tarihçemiz

1992 yılında kurulmuş olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana her geçen gün kendini yenileyerek ve geliştirerek çağdaş bir görünüm kazanmış, sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikleriyle yüksek eğitim standartlarını yakalamayı ve korumayı ilke edinmiştir. Üniversite, 9 Fakültesi, 2 Yüksekokulu, 7 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, Rektörlüğe Bağlı 6 Bölümü, 12 Araştırma Merkezi, yaklaşık 16 000 öğrencisi, 761 akademik personeli ve 568 idari personeli ile kayda değer bir gelişme göstermiştir.

Toplumun ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda eğitim ve öğretime yön veren KSÜ’nin fiziki yapısı; Avşar Yerleşkesi (Rektörlük ve bağlı bölümler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Atatürk Kültür ve Spor Merkezi), Bahçelievler Yerleşkesi ( Orman Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, kreş, kapalı spor salonu ve sağlık merkezi), Karacasu Yerleşkesi (İlahiyat Fakültesi, Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu, , Pazarcık Meslek Yüksekokulu, Kapalı Spor Salonu ve Konuk Evi) ile Tıp Fakültesi Yerleşkesi (Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Yüksekokulu)’nden oluşmaktadır.

Alt yapı ve çevre düzenlemesi ile modern bir görünüm kazanan Avşar Yerleşkesi’nde; akıllı sınıflar, 140 ve 250’şer kişilik anfiler, 250 kişilik konferans salonu, modern donanımlı laboratuarlar, spor tesisleri, internet salonları, kütüphaneleri ve öğrenci kafeteryaları ile öğrencilerimize en iyi hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Üniversitenin fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında akıllı sınıflar oluşturulmuştur. Üniversitenin Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Enformatik Bölümü tarafından dizayn edilen kürsüler içerisine yerleştirilen LCD monitörlü bilgisayarlar ve sınıflara monte edilen video projeksiyon cihazları ile derslerin görsel olarak sunulmasına olanak sağlanmaktadır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde öğretim üyesi başına düşen yurt dışı yayın sayısı her geçen yıl hızla yükselmektedir. Bilimsel yayın düzeyinin arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar sonucu, öğretim üyesi başına düşen yurt dışı yayın sıralamasında devlet üniversiteleri içinde 2003 yılında 42. sırada yer alan üniversitemiz, 2004 yılında 18. sıraya, 2005 ve 2006 yıllarında da 8.sıraya yükselerek, bilimsel yayın sıralamasında önemli bir sıçramayı gerçekleştirmiştir. Bu başarının mimarı olan öğretim elemanları, TÜBİTAK tarafından verilen teşvik kadar Üniversite Rektörlüğünce de ödüllendirilmektedirler.

KSÜ, kurulduğu günden bu yana, seçkin akademik kadrosu ve hızla artan eğitim kalitesi ile üretken ve çağdaş bir toplum yaratmak için bireylerin iyi yetişmesini ana hedefi kabul etmiştir.

 

Misyonumuz

İnsan odaklı eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme faaliyetleriyle sorgulayıcı, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, bilimsel düşünmeyi öğrenmiş nitelikli bireyler yetiştirerek, bölgenin ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak.

Hukuka ve demokratik değerlere bağlı, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, özgür bir ortamda     araştıran, sorgulayan ve dünyanın rekabetçi piyasalarında çalışabilecek mezunlar vermek;

Sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlar hakkında yapılan araştırma ve yayınlarla toplumun bilgi, hukuk ve doğrudan demokratik katılım temelinde gelişmesine katkıda bulunmak; Üretilen bilimsel bilginin toplumla paylaşılmasına, tartışılmasına ve sorunların çözümü için  kullanılmasına imkân veren etkin bir üniversite-toplum işbirliği modeli geliştirmek.

 

Vizyonumuz

Eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ile bilimsel yayın ve uygulamada dünya standartlarına ulaşmak, Türkiye ve dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yerini almak; öğrenciye bilgi yüklemek yerine, çağımız teknolojisinden yararlanarak onlara bilgiye ulaşmanın yollarını öğretmek; toplumun tüm kesimleri ile bütünleşerek ülkemizin ve yörenin bilim, teknoloji ve kültür hayatına katkıda bulunmak ve üniversite-sanayi-toplum işbirliğini güçlendirmek; evrensel değerlere sahip, küreselleşen dünya koşullarına uygun, mevcut fiziksel mekan, makine, teçhizat, beyin gücü ve bilgi birikimini girişimci düşünceler ile değerlendirerek, ek finansal kaynaklar yaratan, gelişmiş ve modern işletme teknik ve yöntemlerini uygulayan çağdaş bir üniversite olmaktır.

 

Olanaklarımız

Öğrencilere sağlık, ulaşım, barınma, beslenme, kafeterya, banka, kültür merkezi, internet, kütüphane, laboratuar, konferans salonları alanlarında hizmetler sunulmaktadır. Kredi ve burs imkanları ile desteklenen öğrencilere öğrenci danışmanlığı hizmetleri de verilmektedir.

Dünya standartlarında bir eğitim-öğretim faaliyeti gerçekleştirme ve bilim dünyasına katkıda bulunmanın yanı sıra düzenlenen sanatsal ve kültürel aktivitelerle Üniversitemiz, personelinin ve öğrencilerinin bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap vermekte, ayrıca kent halkının da katılımlarına açık olan bu etkinliklerle Kahramanmaraş’ın sosyal ve kültürel hayatına büyük katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda, gelenekselleşen bahar şenlikleri ve nevruz kutlamaları, alanlarında uzman bilim adamları tarafından verilen konferanslar, yazar ve sanatçılarla söyleşiler ve konserler gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Öğrencilere öncelikle Mediko-Sosyal merkezinde, ileri vakalarda ise Tıp Fakültesi hastanesinde sağlık hizmeti verilmektedir. KSÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi, dinamik kadrosu ile, modern teknik donanımlar ile öğrencilere ve yöre halkına kaliteli hizmet sunmaktadır.

Karacasu Yerleşkesinde bulunan 1500 kişilik öğrenci yurdu dışında, Elbistan ve Göksun Meslek Yüksekokullarında da öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Toplam 3 blok ve 3344 m2 kapalı alana sahip olan Atatürk Kültür ve Spor Merkezi; sağlıklı yaşam merkezi, bale salonu, konferans salonu, öğrenci topluluklarının kullanımına sunulacak mekanlar ve idari kısım odalarını kapsamaktadır. Atatürk Kültür ve Spor Merkezi dahilinde bulunan 2 adet mini futbol sahası, 2 adet basketbol sahası, 6 adet tenis kortu, 2 adet voleybol sahası ile açık anfi-tiyatro hizmete sunulmuştur.

Ayrıca, Atatürk Kültür ve Spor Merkezi dahilinde, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu hizmet binası, kafeterya, ve olimpik yüzme havuzu yapılması planlanmaktadır.

 

Araştırma İmkanları

Üniversitemiz bünyesinde bağımsız faaliyet gösteren birim laboratuvarlarını desteklemek, bilim ve teknolojide çağdaşlığı yakalamak, izlemek, rekabet edebilmek ve üniversite-sanayi-kamu işbirliğini güçlendirmek için tam donanımlı araştırma ve uygulama laboratuvarlarına duyulan ihtiyaç üzerine 2008 yılında faaliyete geçmiş ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen proje kapsamında altyapısı tamamlanmıştır.

Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKİM) Kahramanmaras Sutçu Ima m Üniversitesi Senatosu’nun 10.09.2008 tarih ve 2008/11 sayılı oturumunun 9 no’lu kararı ile kurulmuş ve merkez yönetmeliğinin 06.10.2008 tarih ve 27016 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla resmi olarak faaliyete başlamıştır.

Merkezimiz her alanda nitelikli araştırıcı kitlesinin aynı çatı altında ortak ve verimli çalışabileceği tam donanımlı ve disiplinlerarası 6 koordinatörlükten oluşmuştur. Güçlü bir altyapı ve insan kaynağına sahip merkezimiz yöre halkının, araştırıcıların ve işletmelerin ihtiyacı olan ve daha önce dışarıdan temin edilen her türden Ar-Ge, teknoloji transferi ve yenilikçilik hizmetlerini etkin, yerinde, ucuz ve hızlı sağlamakta ve problem çözümüne odaklı tek durak merkez hizmeti sunmaktadır.

Yeni kurulan merkezimizin bu faaliyetleri yanında benzer yurtiçi ve yurtdışı araştırma ve uygulama merkezleri ile yakın işbirliği, araştırıcı değişimi ve ortak proje çalışmaları konularındaki hazırlıklar sürmektedir. Genç ve dinamik kadrosuyla özverili çalışan merkezimizin birçok başarılara imza atması hedeflenmektedir.