ÜNİP | SİİRT ÜNİVERSİTESİ

ÜNİP | SİİRT ÜNİVERSİTESİ

SİİRT ÜNİVERSİTESİ Tarihçe


 

     Üniversitemiz 29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2809 sayılı kanun maddesiyle kurulmuştur. Üniversitemiz, 2007 yılından itibaren eğitim, öğretim, araştırma çalışmalarını ve kamu hizmetini sürdürmektedir. Üniversitemizin temelleri 1976 yılında Dicle Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olan 2 yıllık Eğitim Enstitüsüne dayanmaktadır. Bu Enstitü 1982 yılında Siirt Eğitim Yüksekokulu, 1992 yılında Siirt Eğitim Fakültesi adını almıştır. 

      Üniversitemize bağlı Eğitim, Mühendislik-Mimarlık, Fen-Edebiyat, Ziraat, İlahiyat ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri olmak üzere 6 fakülte; Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere 2 enstitü; Sağlık Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olmak üzere 2 yüksekokul; Siirt Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kurtalan Meslek Yüksekokulu, Eruh Meslek Yüksekokulu, olmak üzere 4 meslek yüksekokulu ile El Sanatları ve Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi olmak üzere 3 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır. 

      Üniversitemizin şehir merkezinde bulunan Sağlık ve Merkez yerleşkeleri, yeni kurulan Kezer Yerleşkesi ile Kurtalan ve Eruh yerleşkelerinde eğitim-öğretim, araştırma çalışmalarını sürdürmektedir. Sağlık Yerleşkesinde Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Merkez Yerleşkesinde; Merkez Hizmet Binası, Eğitim Fakültesi, Siirt Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Lojmanlar yer almaktadır. Eruh yerleşkesinde Eruh Meslek Yüksekokulu ve Kurtalan yerleşkesinde Kurtalan Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Kezer Yerleşkesinde ise Mühendislik-Mimarlık, Fen-Edebiyat, Ziraat, İlahiyat ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, Kezer Yerleşkesinde Merkezi Araştırma Laboratuarı, Kapalı Spor Salonu ve Konuk Evi 2013 Mayıs ayından itibaren hizmet verecektir.